500₺ ve üzeri
Kargo
Bedava
siparişlerinizde

Salon Sarmaşığı Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon Sarmaşığı Latincede Epipremnum Aureum olarak da bilinen bir bitkidir. Bakımının çok kolay olması ve dayanıklılığı sayesinde pek çok kimse tarafından beslenmektedir. İç mekânda kolayca bakımının yapılabiliyor olması Salon Sarmaşığı ile alakalı dikkat çeken bir detay olarak kabul edilmektedir. Siz de Salon Sarmaşığı bakımını gerçekleştirerek evinizde harika bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Işık Alma ve Güneşlenme

Salon Sarmaşığı, parlak ışığı seven bir bitki türü olarak kabul edilmektedir. Ancak güneşlenme konusunda sık yapılan bir hata olan doğrudan güneşe maruz kalması pek istenen bir durum değildir. Filtrelenmiş ya da dolaylı bir şekilde ışık alacak şekilde konumlandırılması Salon Sarmaşığı için sağlıklı büyüme konusunda en önemli detaylardandır. Kuzey ya da doğu penceresine yakın bir noktada konumlandırılması ışık alma ihtiyacına cevap vermesi noktasında fazlasıyla ideal bir alternatiftir.

Sulama

Salon Sarmaşığı bakımı ile alakalı mutlaka dikkat edilmesi gereken konuların başında sulama gelmektedir. Bu çerçevede toprak yüzeyinin hafif kuruduğunda sulanması en doğru yöntem olarak kabul edilmektedir. Sulama sıklığına göz atıldığında haftada bir ya da iki kez yapılan sulama yeterli olacaktır. Sulamayla ilgili sıklık bitkinin büyüdüğü ortam ve sıcaklıkla doğrudan ilişkilidir. Sulama yapılırken köklerde biriken suyun çürümelere yol açmaması adına drenaj sisteminin iyi ayarlanması gerekmektedir.

Toprak

Salon Sarmaşığı bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken detaylardan bir tanesi de toprak yapısının yeterince ideal seviyede olmasıdır. Bu bağlamda drenaj standartları iyi, hafif ve nem tutma yetenekleri ideal seviyedeki toprağın tercih edilmesi gerekmektedir. Genel olarak ev içi bitkiler için kullanılan toprak ya da sukulent toprağı Salon Sarmaşığı için en ideal topraktır.

Sıcaklık ve Nem

Bitki bakımı konusunda titizlikle değerlendirilmesi gereken konulardan olan sıcaklık ve nemi çok iyi ayarlamak gerekir. Çünkü sıcaklığın çok yüksek ya da düşük olması ciddi bir olumsuzluğu getirecek ve bitkinin zarar görmesine neden olacaktır. Bu çerçevede Salon Sarmaşığı için en ideal sıcaklık aralığı 15 °C ile 24 °C aralığıdır. Nem aralığına bakıldığında da çok yüksek ya da düşük nem ihtiyacından söz edilemez. Nem seviyesini doğru ayarlamak adına düzenli aralıklarla yaprakların silinmesi Salon Sarmaşığı bakımı ile ilgili en önemli konulardandır.

Gübreleme

Salon Sarmaşığı gübrelemesi için bahar ve yaz aylarında harekete geçmek gerekir. Ayda 1-2 defa gübrelenmesi gereken bu bitki için sıvı gübreleme en uygun alternatiftir. Kış aylarında gübrelemenin yapılmaması ya da daha az seviyede yapılması bitki sağlığı açısından çok çok önemlidir.

Yaprak Bakımı

Salon Sarmaşığı görsel manada oldukça özel bir bitki olduğundan yapraklarının güzel görünmesi ve canlı oluşu çok önemlidir. Bu bağlamda tozlanan ya da kirlenen yaprakları düzenli aralıklarla nemli bir bez ya da süngerle hafifçe temizlemeniz en doğrusu olacaktır.

Bitki bakımında önerilerimizi dikkate alarak hareket etmeniz daha sağlıklı bir sonuca ulaşmanızı sağlayacak. Üstelik kaliteli bir bakım süreci sayesinde bitkileriniz evinizde ışıl ışıl parlayacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart0

Sepet