500₺ ve üzeri
Kargo
Bedava
siparişlerinizde

Evde Bambu Çiçeği Bakımı Nasıl Olur?

Evde bambu çiçeği bakımı oldukça kolay bir deneyimdir. Görsel anlamda hoş bir sonuç ortaya çıkaran bambu çiçeği aynı zamanda mekâna güzellik katan bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Bambu çiçeğinin bir süs bitkisi olduğu ve evde kolayca bakımının yapılabildiği bilinse de pek çok insan bakım sürecinde neler yapması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Aşağıda bambu çiçeği bakımı ile alakalı bilmeniz gerekenlere göz atın!

Saksı ve Toprak Seçimi

Bambu çiçeği için saksı ve toprak tercih ederken özel bir seçim yapmanız gerekmemektedir. Genel olarak saf su kullanılarak yetiştirildiği bilinmektedir. Durum böyle olunca bambu çiçeği için bir saksı seçmek yerine cam ya da seramik vazo tercih etmeniz çok daha ideal bir seçenek olacaktır. Cam kap içerisine yerleştireceğiniz bambu çiçeği sağlıklı bir şekilde büyüyeceği gibi görsel olarak da iddialı bir görüntü sunacaktır.

Su İhtiyacı

Bambu çiçeği, kökleri sürekli olarak su içinde kalması gereken bir bitki çeşididir. Köklerinin suda olması gerektiğinden bitki de vazo ya da cam kap içinde muhafaza edilmelidir. Su seviyesinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve suyun eksildiği durumlarda ekleme yapılması önemlidir. 2 ya da 4 haftada bir olacak şekilde suyun tamamen değiştirilmesi bambu çiçeği bakımı ile alakalı en önemli konudur.

Işık

Bambu çiçeği bakımını yaparken çiçeğin doğrudan ışığa ve güneşe maruz kalmaması gerektiğini ifade etmek önemlidir. Bu nedenle ışık alan ama doğrudan ışığa maruz kalmayan bir noktada konumlandırılması gerekir. Cam kapta bakımı yapıldığından ışığın filtrelenerek bitkiye ulaşması sağlanmalıdır. Aksi takdirde yoğun ışık nedeniyle çeşitli olumsuzluklarla karşılaşılması mümkündür.

Sıcaklık ve Nem İhtiyacı

Bambu çiçeğinin büyümesi ve gelişmesi için en ideal sıcaklık oda sıcaklığıdır. Oda sıcaklığında çok iyi büyüyen bambu çiçeğinin aşırı soğuk ya da sıcağa maruz kaldığı durumlarda zarar görmesi söz konusu olur. Ev içerisindeki sıcaklık ve nem bambu çiçeği için en ideal seviye olarak değerlendirilmelidir.

Gübreleme

Su içerisinde büyüyen ve gelişen bir bitki olması nedeniyle bambu çiçeği için gübrelemeden söz edilemez. Su içerisinde gerekli besin maddelerini alan bambu çiçeğine ekstradan bir madde vererek büyümesini sağlamaya çalışmamalısınız.

Budama

Bambu çiçeği çok sık olmasa da zaman zaman budanması gereken bir bitki türüdür. Bu işlem gerçekleştirilirken şekil açısından dikkatli olunmalı ve hastalanan dalları kesmelisiniz. Hasta olmayan dalları kesmek pek önerilmemektedir. Ki bu durum şekil açısından önemli olsa da bitki sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Bambu çiçeği bakımı yukarıdaki detaylardan da görüleceği üzere oldukça basittir. Bitkinin iç mekânda yetiştirilmesi için özel bir yeteneğe ihtiyacınız yoktur. Düzenli olarak suyu kontrol etmeniz ve suyu değiştirmeniz en önemli detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart0

Sepet